Biorąc pod uwagę to, na jakich zasadach bazuje, aż trudno uwierzyć, że jest dzisiaj tak popularna. Z drugiej strony jednak, ta popularność ujawnia jak wiele osób na całym świecie, w tym również w Polsce, zmienia swoje podejście do świadomego żywienia. I do tego, jak są ze sobą powiązane nawyki w odżywianiu, z codziennymi działaniami, z naszymi przyzwyczajeniami, z naszą kondycją i zdrowiem. Czym charakteryzuje się dieta paleo, nazywana też dietą ludzi pierwotnych?

Najważniejsze założenie

„Bazowanie na pierwotnych sposobach odżywiania, przede wszystkim koncentruje się na modyfikacji – na stałe – nawyków żywieniowych, które dotyczą hierarchii ważności produktów, które spożywamy w ciągu dnia.” – mówi dietetyk Anna Mruk z Dieta-Med. Powstaje pytanie – Jak nawyki żywieniowe pierwotnych myśliwych, którzy nie mieli stałego miejsca osiedlenia, można powiązać z nawykami dzisiejszego przedstawiciela gatunku ludzkiego, w wysoko zmechanizowanym świecie, gdzie dominuje jednak wciąż żywność wysoko przetworzona?

Na co można sobie pozwolić w paleo?

Śmiało można jeść – ryby i owoce morza, także grzyby, owoce i warzywa. Miód, orzechy, różne zioła. Teraz coś dla warzywosceptyków 🙂 Można jeść także mięso. Pod warunkiem, że wybierasz takie, które cechuje niska zawartość tłuszczu. Ale ale, samo takie jedzenie nie wystarczy. Co jeszcze musisz robić? Ruszać się, dbać o swoją fizyczną aktywność. Generalnie, z aktywności fizycznej przy tej diecie, trzeba po prostu zrobić codzienny nawyk. Teraz pewnie sceptycy będą narzekać. A prawda jest taka, że każda dieta, nawet najbardziej nowoczesna w swoich założeniach, będzie skuteczna tylko i wyłącznie wtedy, gdy będzie realizowana w sposób konsekwentny.

Przed dłuższy czas,  małymi krokami, bez dróg na skróty i oszukiwania siebie, że „Jak odpuszczę dietę na jeden dzień, absolutnie nic się nie stanie”. Pewnie, że nie. A najbardziej prawdopodobne na liście rzeczy, które się nie staną, będzie osiągnięcie tych założeń, które kierują Cię na dietę. Polepszenia samopoczucia, uzyskania wymarzonej sylwetki i tak dalej.


Uwaga – w paleo nie ma miejsca na opcje typu fast food, słodycze i inne przetworzone posiłki. To po prostu kompletnie kłóci się z sensem tej diety. Więc jeśli masz zamiar przegryzać porcje warzyw i owoców burgerem z bekonem, no nie. Nie tędy droga.

Czego jeszcze się wystrzegać w tej diecie?

Warto mieć na uwadze, że poczciwe zboża i produkty na nich bazujące, nie mają absolutnie racji bytu w paleo. Tak samo, trzeba odpuścić sobie nabiał – mleko i produkty na jego bazie. A już bezwzględnie, wyeliminować do absolutnego zera – rafinowanego cukru.

Pomówmy teraz o zaletach diety

Paleo zdecydowanie należy rozpatrywać w kontekście długofalowych profitów dla zdrowia. Nadmieńmy, nie jest to dieta dla osób, które myślą o tym, by szybko dostrzec efekty. Tu redukcja masy ciała następuje w sposób bardzo powolny, jednak warto być cierpliwym i konsekwentnie realizować tę dietę. Dodatkowo na liście zalet trzeba podkreślić, że ten wariant diety jest bardzo bogaty w witaminy. Poza tym, to dobre rozwiązanie dla osób, które podchodzą do diety tak, że tym dla nich lepsza, im mniej rygorystyczna. Tutaj jesz tyle, na ile masz zapotrzebowanie. I to bardzo pomaga w dostosowaniu organizmu do długofalowego stosowania diety naszych przodków. W przeciwieństwie do wielu diet, w których redukcja masy ciała odbywa się niejednokrotnie kosztem obciążenia i wyniszczenia organizmu. Tu nie ma takiego ryzyka, niezbędne odżywcze składniki pochodzące z odpowiednio dobranych produktów, pozwalają na odpowiednie wydatkowanie poziomu energii, nawet przy regularnej aktywności fizycznej.

Jeśli więc szukasz diety, która pomoże w przestawieniu się na naprawdę zdrowe nawyki i zdrową wersję stylu życia, rozważ paleo. Nie ma co liczyć na cudowne efekty od razu, ale długofalowa poprawa samopoczucia na pewno będzie bardzo pomocna.