Stan wody pitnej w części polskich miast pozostawia wiele do życzenia. Zdarza się, że jest ona zanieczyszczona, charakteryzuje się nieprzyjemnym smakiem i zapachem. Gotowanie i parzenie herbaty z jej użyciem nie jest dobrym pomysłem. Taka woda może zawierać niebezpieczne bakterie i wirusy, a także chlor, którego nie powinniśmy spożywać. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do innego źródła? Kupowanie wody w sklepie nie jest jedynym wyjściem. Znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w filtry do wody. Współcześnie na rynku znajdziemy wiele rozmaitych filtrów do wody. Różnią się one właściwościami i możliwością zastosowania. Jak wybrać ten najlepszy, który spełni nasze oczekiwania?

Jakie są sposoby oczyszczania wody?

Metod na oczyszczenie wody z niepożądanych składników jest wiele. Część z ich skupia się na usunięciu z cieczy bakterii i wirusów, zmiękczeniu wody, inne usuwają chlor i substancje organiczne, jeszcze inne skupiają się na wyeliminowaniu z niej związków żelaza i manganu.

Filtry zmiękczające wodę cieszą się dużą popularnością w polskich domach. Miękka woda w przeciwieństwie do twardej zawiera dużo jonów sodu, jest natomiast pozbawiona wapnia i magnezu. W przypadku wody miękkiej cenione są przede wszystkim znakomite właściwości użytkowe. Stosowana zewnętrznie wykazuje ona bardzo pozytywny wpływ na skórę i włosy. Przy jej użyciu zdecydowanie łatwiej jest zrobić pranie, spienić mydło, czy płyn do mycia naczyń. Miękka woda jest ponadto bezpieczniejsza dla instalacji hydraulicznych. Minusem filtrów, które skupiają się głównie na zmiękczaniu wody jest to, że nie są one zbyt skuteczne jeżeli chodzi o usuwanie wielu niebezpiecznych zanieczyszczeń.

Osoby, dla których priorytetem jest przede wszystkim uzdatnienie wody do spożycia często decydują się na wybór filtrów węglowych. Przy pomocy filtra węglowego można wyraźnie poprawić smak i zapach wody, a także usunąć z niej zanieczyszczenia biologiczne, mechaniczne i chemiczne.

Bardzo ciekawymi produktami są filtry wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy. Są one niebywale skuteczne – w stu procentach oczyszczają wodę. Ich wadą jest fakt, że eliminują również potrzebne związki mineralne. Woda w ten sposób przefiltrowana jest praktycznie pozbawiona wartości odżywczych. Żeby była zdatna do picia konieczna jest jej ponowna mineralizacja.

Jakie są rodzaje filtrów?

Wybór filtrów obecnie jest bardzo duży. Możemy zdecydować się na

  • filtr dzbankowy,
  • filtr montowany na kranie,
  • filtr stojący,
  • filtr do zamontowania pod zlewem,
  • filtr prysznicowy,
  • czy filtr centralny.

Filtry dzbankowe cieszą się niezwykle dużą popularnością. Mają one postać dzbanka wyposażonego w wymienny filtr węglowy. Do dzbanka wlewamy wodę z kranu, która następnie powoli przesączana jest przez filtr. Popularne dzbanki najczęściej dostępne są w bardzo korzystnej cenie, jednak wymagają regularnej (zazwyczaj comiesięcznej) wymiany filtrów. Podobnym rozwiązaniem są butelki filtrujące, które dzięki niewielkim gabarytom można zabrać ze sobą wszędzie. Za minus takich filtrów uważa się fakt, że nie oczyszczają one wystarczająco skutecznie.

Filtry montowane na kranach lub pod zlewem to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą się cieszyć czystą wodą natychmiast. Ich dużą zaletą jest fakt, że są łatwe w montażu, a także oczyszczają wodę z zanieczyszczeń mechanicznych i niebezpiecznych związków chemicznych.

Popularne filtry łazienkowe są stworzone przede wszystkim po to, żeby usuwać z wody niebezpieczny chlor. Montowane są zazwyczaj na kranie lub słuchawce prysznicowej. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że znakomicie usuwają również wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne.

Głównym zadaniem filtrów centralnych jest zmiękczanie wody potrzebnej do zastosowań domowych, a także przemysłowych (w zależności od tego gdzie filtr jest instalowany). Taki filtr montowany jest przy hydroforze, dzięki czemu oczyszczona woda jest dostarczana do wszystkich kranów.

Większość kupowanych urządzeń filtrujących posiada filtry węglowe i filtry przeznaczone do zmiękczania wody. Najbardziej wymagający inwestują w urządzenia wykorzystujące technikę odwróconej osmozy.

Odwrócona osmoza sposobem na uzyskanie najwyższej jakości wody pitnej

Dla części osób tradycyjne filtry węglowe wydają się niewystarczające. Choć są one w stanie wyeliminować z wody chlor i zanieczyszczenia mechaniczne, często są bezradne jeżeli chodzi o niebezpieczne bakterie i wirusy. Wszystkim tym, którzy chcą mieć pewność, że spożywana przez nich woda jest krystalicznie czysta powinni pomyśleć o filtrach wykorzystujących odwróconą osmozę. Jednym z zarzutów jej stawianych jest fakt, że usuwa ona nie tylko zanieczyszczenia, ale również minerały. Jednak stosunkowo łatwo można z powrotem wzbogacić ją w te składniki. To tego celu można użyć filtrów mineralizujących lub po prostu dodać do oczyszczonej wody szczyptę soli himalajskiej. Każde badanie wody powinno być dokładne niczym profesjonalna analiza porealizacyjna dla środowiska.

Minusem tego typu filtrów z pewnością są stosunkowo wysokie koszty, a także fakt, że podczas filtracji marnuje się dużo wody.