Mamy czasy, gdy nauka i nowe odkrycia są na zaawansowanym poziomie. Nadal jednak spotyka się z sytuacjami, gdy ktoś bliski niespodziewanie choruje na serce, otyłość lub inną chorobę. Jak zatem właściwie zatroszczyć się o stan zdrowia w 21 wieku? O czym pamiętać?

Co mówią badania

Badania przedstawiają nam bardzo wyraźny obraz tego, w jakim stanie zdrowia jest współczesny człowiek. Nadal główną przyczyną zgonów są choroby układu krwionośnego. To znaczy choroby jak miażdżyca czy nadciśnienie. Dalej są rak i inne choroby onkologiczne. Jest ich sporo rodzajów i są winne za miliony zgonów rocznie na świecie.

Nie zapominajmy też o przypadłościach cywilizacyjnych jak otyłość. Inny sposób życia i odżywiania sprawił, że człowieka zaczęły dręczyć inne przypadłości. Np. szacuje się, że na cukrzycę choruje w kraju ponad 2 miliony osób, a część nawet tego nie wie. Przykładów tego typu chorób jest więcej – nadciśnienie, chore serce.

Z tego powodu jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać, czasem mogą się wydać oczywiste ale najtrudniejsze to wcielić je w życie.

Dieta – rzecz nr 1

Nieprawidłowe odżywianie się może prowadzić chorób wieńcowych i cukrzycy. Ważne jest, by nasza dieta była właściwie dobrana. Jeśli mamy z tym problem to najlepiej udać się do poradni dietetycznej. Po przeprowadzeniu wywiadu ułoży on nam dietę dobraną do naszych właściwości organizmu. Rzeczy typu grupa krwi czy płeć mają istotny wpływ i mają wpływ na rodzaj diety.

Uprzedź raka

zdjecie-szpitalaPrzy raku ważne odpowiednio wczesne zdiagnozowanie raka. Przez to kuracja ma największe szanse na sukces. Przez to zalecane jest cykliczne badanie u onkologa. Dzięki takim badaniom u onkologa mamy szanse na szybkie zdiagnozowanie raka i rozpoczęcie leczenia. Warto uświadomić sobie jak ciężko jest wyleczyć raka w końcowej fazie. Przez to badania, morfologia krwi i pozostałe badania są tak zalecane.

Zdrowy tryb życia a wpływ na zdrowie

Dieta czy kontrole są ważne, ale nie zapominajmy że istotny jest tryb naszego życia. Czy ćwiczymy? Czy unikamy stresu? Takie rzeczy jak stres czy brak aktywności mają istotny na zdrowie człowieka. Jest wiele prac naukowych, które pokazują że nawet pół godziny ćwiczeń dziennie ma zauważalny wpływ na zdrowie.

Używki też robią swoje. Nadużywanie alkoholu czy innych używek w ciągu dłuższego czasu znacznie wpływa na nasz organizm. Lepiej pomyśleć zawczasu o odstawieniu papierosów i alkoholu nim doszczętnie zniszczą nam zdrowie i nie będzie odwrotu.

Warto pamiętać, że dużo zależy od nas. Słyszy się że to winna jest genetyka. Czasem ma ona wpływ. Ale najczęściej sami pomagamy chorobom przez złe odżywianie się czy brak sportu. Dobrze o tym pamiętać.