To jeden z najmniej przyjemnych problemów, które pojawiają się na liście często wymienianych w kontekście trudności i niedogodności związanych ze stopami.

Skąd się bierze ten problem

Tak naprawdę, nadrzędnym czynnikiem wpływającym na wkręcanie się paznokcia jest genetyka. Tendencję do takiego problemu dziedziczyć można nawet do 5 czy 6 pokoleń wstecz. Czyli, może śmiało przechodzić z dziadka na ojca, ojca na syna i tak dalej. Ogólnie dosyć często można obserwować ten problem u osób w okolicach pięćdziesiątki. Gdy zaczynają postępować procesy starzenia, paznokcie zaczynają wykazywać tendencję do wrastania. Oczywiście w kontekście genetycznym, problem ten może się pojawiać już u dzieci i nastolatków.

Możliwe opcje

Warto zaznaczyć w tym przypadku też, że mamy do czynienia z konkretnymi rozwiązaniami, które mogą zapobiegać nawrotowi. Takim skutecznym rozwiązaniem będzie umieszczenie przez podologa specjalnej płytki, mającej za zadanie prostować zakrzywiający się paznokieć. Kto może się borykać jeszcze z problemem wrastających paznokci? Na przykład panie, ze względu na zamiłowanie do chodzenia w wysokich szpilkach. Poza tym, u panów też dobór obuwia może mieć znaczenie. Jeśli jest duży stopień ucisku obuwia na paznokieć, od tym naciskiem zostaje zaburzony prawidłowy cykl wzrastania paznokcia.

stopy-biegacz

Co robić, żeby to leczyć? Poza wspomnianą wcześniej klamrą, dobrze też zastosować tak zwaną Kostkę Arkady. Jest to bardzo nowoczesny zabieg, który pozwala się uporać z trudnościami w zakresie wrastających paznokci, z jedną tylko wizytą w klinice. Procedura opiera się tutaj o mechaniczne odkształcenie płytki oraz nadanie jej konkretnego, pożądanego kształtu. To nieinwazyjny zabieg, jednocześnie jeśli pacjent ma tendencję do dużego problemu z w wrastaniem, jest wykorzystywane znieczulenie przewodowe.

Jedną z radykalnych, ale jednak stosowanych metod jest także usunięcie płytki paznokcia. To jednak rozwiązanie, które daje tylko pozorną ulgę, bo tak czy siak paznokieć w końcu odrośnie, a ze względu na pamięć genetyczną, forma tego paznokcia będzie dokładnie taka sama jak wcześniej, to znaczy kształt nadal będzie wykazywał tendencję do wkręcania się. Co tak naprawdę odnowi cały problem.