Mięsień sercowy jest mięśniem pracującym najciężej ze wszystkich mięśni naszego ciała i w ogóle nie odpoczywającym w kontraście do pozostałych. Często zawodzi nas rozmaitymi wadami i chorobami, zwłaszcza jeśli my sami wyraźnie przyczyniamy się do ich występowania nadużywając używek czy niedobrze jedząc. Co przyczynia się do zawału serca i które objawy mogą być oznaką choroby?

Objawy chorób sercowych mogą pojawić się nagle lub stopniowo narastać przez dłuższy czas. Schorzenia serca są tymi, które w większości przypadków powodujemy osobiście poprzez zbyt częste sytuacje stresowe, których musimy unikać, niedobrą dietę, często skutkującą niedobrym poziomem cholesterolu we krwi, również przyczyniającym się do choroby serca. Powszechnie wiadomo, że strasznie niedobre używki jak alkohol czy papierosy także znacząco przyczyniają się do rozwoju chorób mięśnia sercowego.

szczególnie ryba i omega-3 są dobre dla pracy naszych serc

szczególnie ryba i omega-3 są dobre dla pracy naszych serc

Lekarze radzą, by zwracać uwagę na:

  • Uczucie duszności powiązane z chorobami serca mogą pojawić się nawet po spokojnym spacerze albo w czasie spoczynku. Są przypadki występują nieoczekiwanie, bez konkretnego powodu.
  • Osłabienie jest skutkiem osłabienia naszego serca,  nie pompującego wystarczającej ilości krwi kluczowej do odżywienia komórek w organizmie, wyjaśnia Łukasz Tekieli, kardiolog z krakowskiego Kardio-Med. Najczęściej osoba chora na serce czuje się świetnie rano, a zmęczenie nagle rośnie w ciągu dnia.
  • Omdlenia mają miejsce kiedy serce nie pompuje do mózgu odpowiedniej ilości krwi wraz z tlenem. Po czasie ok. 10 sekund tego typu niedotlenienia następuje omdlenie. Najczęstszą jego powodem na tle sercowym jest arytmia tzn. serce nie bije wystarczająco szybko (poniżej 60 uderzeń na minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy na minutę). W skutek tego krew nie dopływa w odpowiednich ilościach do mózgu.
  • Kołatanie serca tzn. mocne i wyraźnie przyspieszone jego bicie, oznaczające pojawienie się przedwczesnego, dodatkowego skurczu serca. Po nim chora osoba odczuwa nieprzyjemny skurcz, kojarzony z czynnością nadrobienia i wyrównania pracy przez mięsień sercowy. Bardzo niebezpieczne są zdarzenia występujące ponad 2-3 minuty, w czasie gdy serce szybciej bije, nie związane z wysiłkiem fizycznym. Tego typu atakom zazwyczaj towarzyszy mocny ból w klatce i/lub zasłabnięcie.
  • Obrzęki, które spostrzec możemy na nogach, w okolicy kostek, w dolnej partii ludzkiego tułowia albo na klatce piersiowej mają przeważnie związek ze złą pracą serca. Te, które tworzą się w okolicach brzucha i na kończynach dolnych najczęściej mówią o osłabieniu prawej strony mięśnia sercowego.
  • Sinica powstaje na całej skórze, wargach, paznokciach, przeważnie gdy temperatura jest wysoka. Najczęściej jest ona objawem problemów z sercem.
  • Ból w klatce piersiowej, przeważnie jako dusznica, ma początek po środku klatki piersiowej, w towarzystwie duszenia. Może on promieniować aż do okolic ramion i głowy. Czas jego trwania to najczęściej poniżej 15 minut, a jeśli zaobserwujemy, że występuje dłużej niż ten czas – możliwy jest zawał serca. Dusznica przeważnie ujawnia się w czasie wysiłku lub podczas gdy człowiek jest zdenerwowany, a cofa się gdy odpoczniemy.

Jak wiadomo serce usytuowane jest w środku klatki piersiowej w tak zwanym „worku osierdziowym”. Potocznie mówi się, że umiejscowione jest z lewej strony ciała, bo ustępuje mu płuco lewe. Serce reaguje na wszystkie ludzkie stany emocjonalne np. kiedy jesteśmy zdenerwowani, płaczemy, boimy się czy jesteśmy szczęśliwi, pracuje ono dużo szybciej w celu dostarczenia z krwią wszystkim komórkom tlenu, dlatego uważa się je za symbol ludzkich uczuć.

Gdy wykryjemy objawy, które mogą mówić o ewentualnej chorobie mięśnia sercowego, musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza kardiologa. Po czterdziestce zaleca się badanie co roku. Kardiolog podczas takiego spotkania rzecz jasna osłuchuje serce przez stetoskop oraz sprawdza tętno. Gdy praca serca jest bez zastrzeżeń, to puls to około 70 uderzeń na minutę.
Zawał serca przeważnie powoduje: wysoki cholesterol, nadciśnienie tętnicze, długotrwały stres, zbyt wysoki cukier we krwi, palenie papierosów, depresja, otyłość, brak wysiłku fizycznego, alkohol, genetyka.

Najważniejszą rzeczą jest kompletne zrezygnowanie z nałogów typu palenie. Zapewnij swojemu sercu regularny, ale nie za forsowny wysiłek fizyczny. Ważne jest aby się dotleniać, np. poprzez długie spacery, które pomagają obniżyć stres. Bardzo istotne jest odpowiednie odżywianie się .