Niestety, ale jeżeli ktoś nadal uważa, że smog to jakiś tam sobie sztucznie rozkręcony i podtrzymywany medialnie twór, współczujemy. Bo to jest prawdziwie konkretne zagrożenie, które może nam wszystkim napytać niemałej biedy, począwszy od trudności z odddychaniem. A to samo w sobie jak wiadomo, jest tematem dosyć niekomfortowym. Niestety po raz drugi – statystyki z zeszłego roku są mega złe.

Bo tak naprawdę wynika z nich, że na tamten moment w skali 50 miast, które mogą się poszczycić mało chlubnym mianem najbardziej zanieczyszczonych w skali europejskiej, ponad połowa znajduje się gdzie? W naszym kraju. A przodują w produkcji smogu – Żywiec, Kraków i Rybnik. A miast jest jeszcze więcej. Jeśli chodzi o przyczynę główną gigantycznych zanieczyszczeń powodujących występowanie smogu, w naszym kraju jest to niska emisja zanieczyszczeń. Czyli w dużym skrócie, nie chodzi o niski poziom ich występowania, ale chodzi o to, że zdecydowana większość obiektów generujących takie zanieczyszczenia znajduje się na poziomie nieprzekraczającym 40 metrów wysokości, licząc od gruntu. Dodatkowo są to obiekty osadzone w rejonach, w których dominuje bardzo gęsta zabudowa. Tym samym nie ma opcji na swobodne rozwiewanie się substancji szkodliwych. No i to wszystko prowadzi do powstawania smogu, który niestety – nie jest tylko wymysłem napędzonym po to, by w polskim społeczeństwie ruszyła sprzedaż maseczek czy masek filtrujących oraz szerokiej gamy różnego typu oczyszczaczy powietrza jak tutaj.

zanieczyszczone-powietrze

No nie, tutaj problem jest znacznie bardziej poważny i jeśli chodzi o konsekwencje to możemy tutaj mówić o naprawdę tragicznych skutkach dla zdrowia. Włącznie z problemem podwyższonej zapadalności na nowotwory oraz występowaniem niepłodności. I nie, to nie jest makabryczny żart. Dlatego jeżeli ktoś do tej pory sądził, że smog to tylko w Krakowie, to może znaczyć, że pomylił smog ze smokiem – tym co to kiedyś siał postrach i ział ogniem na Wawelu. Ale nie, drodzy państwo, tu nie ma co liczyć na dzielnego bohatera, który przyjdzie i smoga przepędzi. Smog trzeba wyeliminować działaniami na skalę ogólnopolską, a zaczynać trzeba od naprawdę najmniejszych kroków, bo to będzie potem składało się na pełen rezultat w postaci zadowolenia z tego, jakiej jakości powietrzem będziemy w stanie oddychać. Warto o tym pamiętać, bo jeżeli chodzi o konkretne zagrania mające na celu poprawę komfortu naszego funkcjonowania, to będziemy mogli mówić o konkretnym, bardzo merytorycznym podejściu do sprawy.