W zbilansowanej diecie istotne jest dostarczenie błonnika pokarmowego, który wchłania nadmiar wody z organizmu, rozluźnia masy kałowe. Jednak w diecie lekkostrawnej trzeba ograniczyć liczbę spożywania go.

lekkostrawna-dieta

Jak zmniejszyć ilość jedzonego błonnika?

Poprzez wybieranie świeżych i delikatnych warzyw oraz dojrzałych owoców, które koniecznie należy myć i obierać ze skórki. Pamiętajmy także o gotowaniu lub blanszowaniu ich, miksowaniu, przerabianiu w soki.

Dzienna liczba posiłków

Oprócz doboru prawidłowych składników istotną rzeczą jest także dzienna ilość posiłków. W przypadku diety tego rodzaju, zaleca się jedzenie 3-5 posiłków dziennie, pamiętając o tym, że nie powinny być one obfite. Taka częstotliwość pozwoli na prawidłowe i łatwe opróżnianie żołądka z pokarmów. pozytywnie wpłynie na dalszy proces trawienia.

Każdego człowieka często dotyka zjawisko niestrawności, zgagi lub bolącego brzucha. Problem jest poważniejszy gdy tego rodzaju objawy występują u nas regularnie. W jaki sposób próbować zatem zapobiec tego typu niedogodnościom? Wyjściem jest dieta lekkostrawna.

Pory jedzenia danych posiłków każdego dnia powinny być takie same, a jedzenie dokładnie przeżute.

Tego rodzaju dieta wyróżnia się tym, że każdy posiłek w jadłospisie osoby przestrzegającej ją, są bezproblemowo przyswajalne przez organizm, a ich trawienie nie sprawia problemów naszemu żołądkowi. Jest ona przekształceniem zdrowego odżywiania ludzi. Ważne jest, że tego typu rodzaj diety rygorystycznie trzyma się zasad diety niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Dlatego nie trzeba bać się, że podczas przestrzegania takiej diety wystąpi niedobór składników mineralnych.

Ważne jest żeby produkty, z których będziemy przyrządzać jedzenie były świeże, a nie przetrzymywane w lodówce, bo zniweluje to ryzyko zakażenia bakteryjnego posiłków. Dania należy szykować metodą gotowania na parze lub w wodzie. Zabronione jest smażenie produktów w tłuszczu oraz pieczenie ich. Można za to obsmażać beztłuszczowo na patelni oraz piec w folii bez tłuszczu, na ruszcie, w naczyniach żaroodpornych.

Tego typu dieta polecana jest osobom które chorują np. na występowanie stanów zapalnych błony śluzowej żołądka, infekcje, wrzody żołądka, jelit, zapalenia płuc, zaburzenia krążenia (zawał), osoby starsze, cierpiącym na biegunki.

Co jest dozwolone w diecie lekkostrawnej? Głównie będą to oleje roślinne: olej słonecznikowy, kukurydziany, sojowy. Są one bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe. Warto nie pomijać oleju rzepakowego ale musi on być bezerukowy. Zalecane są też oliwy z oliwek, śmietany.

Takie tłuszcze należy koniecznie spożyć na surowo tzn. dodając je do innych potraw.

Dieta skupia się także na eliminowaniu produktów powodujących wzdęcia, zawierających dużą wartość włókna pokarmowego. Zmniejsza się ilość roślin strączkowych, odpowiedzialnych za wzdęcia. Ostre przyprawy wyraźnie zwiększają ilość soków żołądkowych, które mogą być źródłem zakwaszenia.

Te zasady warto znać:

Fundamentem takiego odżywiania jest zmniejszenie, a nawet absolutne wyeliminowanie z menu potraw tłustych, smażonych i pieczonych jak w polskiej kuchni, ponieważ taka żywność zostaje w żołądku, utrudnia opróżnianie go i transport do dalszych części układu pokarmowego.